Graner

› 2019 open call resolution

OPEN CALL 19

Meeting on November 21st, the evaluation and selection commission formed by:

– Txalo Toloza: independent artist and resident of the Graner on several occasions.
– Tere Almar: scenic arts technique of the Mataró City Council, representing the Mercat de les Flors.
– Rosa Pino: manager of the company Mons dansa, representing the Association of Dance Companies of Catalonia.
– Gemma Calvet: pedagogue of dance, representing the Association of Dance Professionals of Catalonia.
– Marta Oliveres: coordinator of the residencies and international relations programme at La Infinita de L’H.
– Elena Carmona and Ariadna Miquel, representing the Graner (with a single vote)

118 proposals received for the Open Call Residencies Graner 2019, articulated in 3 modalities:

– Modality A: 18 projects
– Modality B: 56 projects
– Modality C: 44 projects

Agrees the following call resolution:

MODALITY A: ASSOCIATED ARTISTS

  • Project The black body, the blue mind & the fluorescent nests by SÒNIA GOMEZ (1 year)
  • Project Las cosas se rompen, la gente se muere by MARIONA Naudin (2 years)

* In this Modality A, the selection committee make a special mention to the project 8.000 años después by NYAMNYAM. Although it has not been one of the selected projects, the commission values ​​very positively initiating a dialogue with the creators to facilitate the viability and a possible support for the research.

MODALITY B: ARTISTS IN RESIDENCY

  • La liturgia de las horas by JUAN CARLOS LÉRIDA
  • Várvara by BÁRBARA SÁNCHEZ
  • Menos festival Más ritual by LAILA TAFUR & ALBA RIHE
  • Si no puedo bailar tu revolución no me interesa by COLECTIVO COINSPIRANTES
  • Where is dance happening by GEORGIA VARDAROU

MODALITY C: EMERGING ARTISTS

  • Project Pinkfish by ANA BORROSSA

The selection criteria have been established following the basis of the call and taking into account the context in which the Graner management project is framed.

For any questions: info@granerbcn.cat

OPEN CALL 18

Meeting on October 30, the evaluation and selection commission of the 97 proposals received in the call for projects in residence from February to December 2018 at Graner, the resolution of the call is as follows:

Commission of selection modalities A1, A3 and B: Jordi Cardoner, Caterina Varela, Leticia Skrycky, Elena Carmona, Cristina Alonso.

Modality selection committee A2: Jordi Cardoner, Caterina Varela, Elena Carmona, Cristina Alonso.

MODALITY A: RESEARCH RESIDENCIES

A1 (interaction): no selected proposal

A2 (shared methodologies): Luciana Chieregati, Vera Garat, Santiago Turenne, Alina Folini, Ibon Salvador, Leticia Skrycky and Carolina Campos ‘Anotaciones para hacer-pensar-hacer’ project.

A3 (research / creation): Two projects have been selected, after it has not been selected for modality A1: Claudia Müller’s’ Trabajo Normal ‘project and ‘Línea larga punto punto punto más alto curva hacia arriba punto’ by Oscar Bueno.

* In this modality A3, the selection committee wanted to highlight and take into account the research project of Magdalena Brezzo, who, despite not being one of the projects selected, the commission strongly values ​​a dialogue with the creator and a possible support.

MODALITY B: CREATION RESIDENCIES

Selected projects:

  • ‘Gesturing Refugees’ by Farah Saleh
  • ‘Jura de Bandera’ by Vértebro
  • ‘ Tierras del Sud SA’ by Laida Azkona and Txalo Toloza
  • ‘ Human +’ by Javier Guerrero
  • ‘ Invitación para cualquier cosa’ by David Climent, Sònia Gómez and Pere Jou

For any questions: info@granerbcn.cat

OPEN CALL 17

When the selection committee met on January 10, 2017 to evaluate the 165 proposals received, the commission selected the following projects / creators for the different lines of residence of the Graner 2017.

A1 Interactions:

Bea Fernández and Javier Vaquero
TRANSformas
A2 shared methodologies:

Lipi Hernández

A3 research / creation:

Quim Bigas and Carme Torrent
Bárbara Bañuelos

Modality B / Creation:

Vicente Arlandís
Javier Guerrero
Vértebro

The selection committee was formed by: Eduardo Bonito (artist and independent curator – Brazil), Arancha López (local artist, ApdC), Gisela Creus (local artist, ACPDC), Natalia Balseiro (independent cultural mediator – A Coruña), Marine Budin (producer – Elclimamola).

OPEN CALL 16

SECOND OPEN CALL 16:

The selection committee was formed by: Miquel Barcelona (Acpdc), Mariona Castells (Apdc), Cristina Alonso (Graner), Lipi Hernández (artist) and Marc Vives (L’Estruch). The commission selected the following projects / creators for the second open call 2016:

  • Jann Gallois – Cie Burnout
  • Anna Calsina
  • Olga Mesa
  • Andreu Martínez Costa
  • Sònia Gómez
  • Conde de Torrefiel

FIRST OPEN CALL 16:

The selection committee was formed by: Guillermo Aroza, Paulo Vasques of the Circular Festival of Portugal, Marta Riera (APDC), Andrés Corchero (creator proposed by the ACPDC) and Cristina Alonso. The commission selected the following projects / creators for the first open call 2016:

  • Albert Quesada i Octavi Rumbau
  • El pollo campero – comidas para llevar
  • Mariona Naudin, Maria García Vera i Laia Cabrera
  • Paula Montecinos
  • Sandra Navarro

OPEN CALL 15

SECOND OPEN CALL 15:

The selection committee was formed by: Miguel Acebes, Carles Mallol, Bea Fernández, Montse Iranzo (APDC) and Cristina Alonso. The commission selected the following projects / creators for the second open call 2015:

  • Sonia Gómez // Bailarina de Sonia Gómez proyectó de transmisión.
  • Conde de Torrefiel// Guerrilla
  • Big Bouncers// I Think you should wear something…
  • Los que quedan // The Sound project
  • Andrés Corchero// Lleno eres de gracia
  • Carretera N340 // N340
  • Alejandra Aguirre// Altereco
  • Victoria Macarte// Fine Cherry
  • Los corderos// de la eterna pareja a dos cuartetos
  • Brodas//Brincabros

FIRST OPEN CALL 15:

The selection committee was formed by: Jordi Fontdevila (independent curator), Montserrat Iranzo (APDC), Toni Mira (ACPDC) and Elena Carmona. The commission selected the following projects / creators for the first open call 2015:

  • Albert Quesada: “Flamenco”
  • Carme Torrent: “Air-Condition”
  • Daniel Leveille: “Deux”
  • Raquel Gualtero : “No land(e)scape”
  • Roser Lopez Espinosa: “TRAMA”

 

 

OPEN CALL 14

The commission selected the following projects / creators:

  • Cia. Mariantònia Oliver
  • Col·lectiu La Casquería
  • Guy Nader i Maria Campos
  • Manuel Rodríguez
  • María Garcia Vera
  • Muriel Romero i Pablo Palacio
  • Pablo Esbert
  • Quim Bigas
  • Rut Balbís i Paula Pintos
  • Sònia Gómez Vicente
  • Umma Umma Dance
  • La Coja Dansa

The evaluation committee was formed by Guillermo Weickert (dancer and choreographer), Paula Giuria (FIDCU – Uruguay). Cèsar Compte (APdC), Carles Mallol (ACPDC) and Cristina Alonso (Graner).

OPEN CALL 13

The commission selected the following projects / creators:

  • Albert Quesada
  • Crida Company
  • El Conde de Torrefiel
  • Guido Sarli
  • Juska Weigel
  • Núria Guiu
  • Zero Visibility

The evaluation committee was formed by Marc Olivé (Mercat de les Flors), Carles Mallol (ACPDC), Juliana Reyes (co-director of Impulsos Festival) and Cristina Alonso.

OPEN CALL 12

The commission selected the following projects / creators:

  • Ariadna Estadella
  • Cie Emmanuel Grivet
  • Colectivo Sr. Serrano
  • Emiliano Sanchez i Eugenio Szwarcer
  • La Intrusa Danza
  • Sebastián García Ferro i Tomas Daniellis
  • Umma Dance i Manuel Rodriguez

The evaluation committee was formed by a members of Mercat de les Flors, ACPDC and APDC.